Haber

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: “Sudan’daki deniz üssü anlaşması ilerleme kaydediyor”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ülkesinin Sudan’da Kızıldeniz kıyısında bir deniz üssü kurma anlaşmasında ilerleme kaydettiğini söyledi.

Lavrov, Afrika gezisi kapsamında geldiği Sudan’da düzenlediği basın toplantısında, “Sudan’daki deniz üssü anlaşması ilerliyor. Biliyorsunuz bu anlaşma iki ülke arasında daha önce imzalandı ve sonuçlanmayı bekliyor. yasalaşsın.” söz konusu.

Rusya Dışişleri Bakanı, Sudan’ın silahlı grupların geçişini engellemek için Orta Afrika Cumhuriyeti ile sınırlarını kapatma kararını da memnuniyetle karşıladığını ifade etti.

askeri üs anlaşması

2019 yılında askeri darbeyle devrilen eski Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir’in Kasım 2017’de Moskova’ya yaptığı ziyarette iki ülke arasında askeri eğitim, tecrübe paylaşımı ve savaş gemilerinin Sudan limanlarına girişi konularında iş birliği anlaşmaları imzalanmıştı. iki ülke

Russia Today’e göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 16 Kasım 2020’de Sudan’da nükleer güç ünitelerine sahip gemileri barındırabilecek bir Rus üssünün kurulmasına onay verdi.

9 Aralık 2020’de resmi Rus gazetesi, Rusya ile Sudan arasında bölgede barış ve güvenliği desteklemek amacıyla Kızıldeniz’de Rus Donanması için bir ikmal ve bakım üssü kurulmasına yönelik anlaşmanın metnini yayınladı.

Sudan, Rusya ile Beşir rejimi döneminde imzaladığı deniz üssü anlaşmasını 2021’de dondurduğunu açıkladı.

gulagacajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu