Haber

“Sevilmeyip kolayca yenilen doktorlar” Gidiyor! Ulaşılan Kayıt Sayısı

Türk Tabipleri Birliği’ne (TTB) uygun statü belgesi için başvuran hekim sayısı bugüne kadarki en yüksek seviyeye ulaştı.

Son 10 yılda iyi sağlık sertifikası için başvuranların sayısındaki artış, giderek daha fazla doktorun göç ettiğini göstermektedir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl Mart ayında doktorlar için “Gidecekse bıraksınlar” çıkışı hekimler için kırılma noktalarından biri oldu.

Erdoğan o zaman şöyle demişti: Giderlerse merak etmeyin buralar boş kalmaz. Üniversitelerden yeni mezun olmuş hekimlerimizi de istihdam ediyoruz. bunlarla devam ediyoruzdedi.

Mayıs ayında bir sokak röportajında ​​oyumu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a vereceğini söyleyen bir kadının sözleri doktor göçü tartışmasını bir kez daha alevlendirdi.

O dönem Türkiye’nin gündemine oturan görüntüde hanımefendi, “ 25 yıl önce doktorlar bizi azarlardı. Şu anda doktorları sevmiyoruz, doktorları dövüyoruz. Biz bu kadar rahatız. Bundan fazlası yok” sözlerini kullandı.

Hem prestij hem de ekonomik açıdan büyük kayıplara uğrayan doktorların göç sayıları da oldukça dikkat çekici hale geldi.

2023 yılının ilk yedi ayında toplam başvuru sayısı 1649’a ulaştı.

Sadece bu ay toplam 288 doktor yurtdışında çalışmak için gerekli belgeleri aldı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB), sağlık sertifikası başvuru sayısının bugüne kadarki en yüksek aylık ücrete ulaştığını açıkladı.

Türk Tabipler Birliği (TTB), davranış belgesi başvuru sayısının şimdiye kadarki en yüksek aylık ücrete ulaştığını açıkladı ⬇️

Avrupa ülkeleri, Kanada, ABD, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar’da geleceği görenlerin arasında sadece kamu veya üniversite çalışanları değil, serbest meslek sahibi doktorlar da var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu